2020 Scottish Open – results

The 2020 Scottish Open was held on 18/01/2019 at the Sport Scotland National Training Centre in Largs.

The club results were:

  • Rebecca Lamb – Junior U48kg – Bronze
  • Katelyn Cox – Junior U63kg – Silver
  • Rebecca Bradley – Junior U63kg – Bronze
  • Katelyn Cox – Senior U63kg – Bronze
  • Connor Wilson – Junior U66kg – 7th
  • Benedict MacLennan-Patton – Junior U81kg – 5th

Good results in a major competition – Well done!

2019 British Junior Championships – results

The 2019 Bristish Junior Championships were held at EIS Sheffield on 7th December 2019.

There is only one result to report:

  • Katelyn Cox – Junior U63kg – Bronze

A fantastic result for Katelyn who is still only a Cadet.

 

 

2019 British National Cadet & Pre-Cadet Championships – Results

The 2019 British National Cadet & Pre-Cadet Championships were held at EIS in Sheffield on 30 November and 1 December 2019.

The club’s results were:

  • Jessie Edwards – Pre-Cadet U44kg – Bronze
  • Aaron Clark – Pre-Cadet U55kg – Bronze
  • Joseph Peden – Cadet U60kg – 7th
  • Katelyn Cox – Cadet U63kg – Bronze 

Great results in a large and very tough competition.

Well done!

Recent results round-up

There have been several competitions in the last month and I’ve been a bit slow recording the results – Sorry.

2019 Scottish National Closed

The 2019 Scottish National Closed Championships were held at Ravenscraig  Regional Sports Facilities over 9th-10th November 2019.

The club results were:

  • Glen Ferrier – AA-band U25kg – Gold
  • Jessie Edwards – B-band U44kg – Gold
  • Aaron Clark – B-band U55kg – Gold
  • Katelyn Cox – C-band U63kg – Silver
  • Joseph Peden – C-band U60kg – Bronze
  • Rebecca Bradley – C-band U63kg – Bronze
  • Matthew Seeney – C-band U66kg – Bronze
  • Fraser Clark – C-band U66kg – Bronze
  • David Sommerville – C-band U73kg – Gold
  • Rebecca Lamb – Junior U48kg – Silver
  • Connor Wilson – Junior U66kg – Silver
  • Benedict MacLennan-Patton -Junior U81kg – Gold

2019 Cherry Blossom Kyoso

The Cherry Blossom Kyoso 2019 competition was held at Craigswood Sports Centre, Livingston on 26/10/2019.

The competition was organised into pools of similar weight and ability rather than the usual weight categories.

The club’s results were:

  • Lucy Ross – AA-band – Bronze
  • Alex McWatt – A-band – Gold

International Sparkassen Alder Cup

The International Sparkassen Alder Cup was held from 26th-27th October 2019 in Frankfurt am Main. This a very large competition with over 2700 registered entries and Fraser Clark was there winning Gold:

  • Fraser Clark – U15 U66kg – Gold

An amazing result Fraser!

2019 Welsh Open

The 2019 Welsh Open was held at the Sport Wales National Centre in Cardiff on 20/10/2019

  • Katelyn Cox – Junior U63kg – Bronze
  • Katelyn Cox – Senior U63kg – 5th
  • Connor Wilson – Junior U66kg – 5th

Excellent results all round – Well done guys!

2019 Commonwealth Judo Championships – Day 5 Cadet results

The Commonwealth Judo Championships are being held in Walsall over 25-29 September 2019.

Day 5 was the Cadet competition.

There were two medals for the club in the Cadet competition:

    • Katelyn Cox – Cadet U63kg – Silver
    • David Sommerville – Cadet U73kg – Silver

Other Scottish results were:

  • Keira Pybus – Cadet U48kg -5th
  • Anna Purves – Cadet U70kg – Silver
  • Daisy Gilroy – Cadet U70kg – 5th
  • Andrew Lappin – Cadet U55kg – 5th
  • Daniel Given – Cadet U55kg -5th
  • Billy Rodman – Cadet U66kg – 5th
  • Ben Fox Kennedy – Cadet U73kg – 5th
  • Gregor Miller – Cadet U90kg – Bronze
  • Callum Wyper – Cadet U90kg – 5th

Great results from Katelyn, David  and the Scottish Team  – Well done!

 

2019 Commonwealth Judo Championships – Day 4 Pre-Cadet Results

The Commonwealth Judo Championships are being held in Walsall over 25-29 September 2019.

Day 4 was the Pre-Cadet competition.

There were several results for the club in the Pre-Cadet competition:

  • Jessie Edwards – Pre-Cadet U44kg – Bronze
  • Chris Howe – Pre-Cadet U60kg – Silver
  • Fraser Clark – Pre-Cadet U66kg – Bronze

Other Scottish results were:

  • Kirsty Lawson – Pre-Cadet U40kg – Bronze
  • Luke Thomson – Pre-Cadet U42kg – Bronze
  • Lesley Corbett – Pre-Cadet U44kg – 5th
  • Finlay Strang – Pre-Cadet U46kg – Gold
  • Sophie Mapplebeck – Pre-Cadet U48kg – 5th
  • Sophie McMillan – Pre-Cadet U48kg – 5th
  • Ross McWatt – Pre-Cadet U50kg – Bronze
  • Sophie Wood -Pre-Cadet U57kg – Silver
  • Sunny Doig – Pre-Cadet U57kg – Bronze
  • Esther McGregor – Pre-Cadet U57kg – 5th
  • Eden Hefferman – Pre-Cadet U66kg – Silver
  • Miai McCran – Pre-Cadet U70kg – Bronze
  • Saul McRitchie – Pre-Cadet U73kg – Silver
  • Alexander Hutchinson – Pre-Cadet O73kg – 5th

If you cannot be in Walsall, you can follow the action from the BJA web site.

Great results from Chris, Fraser, Jessie and the Scottish Team  – Well done!

 

Results round-up – Hibari Kan and Highland Budokan Grand Prix

I’ve been a bit remiss in recording some recent excellent results for the club; so, whilst we wait for the Commonwealth Judo Championship Day 4 action to complete, I though I’d catch-up.

The Hibari Kan Junior Open 2019 was held at Larkhall Leisure Centre on 14/09/2019.

The club results were:

  • Glen Ferrier – AA-band U27kg – Gold
  • Alex McWatt – A-band U34kg – Bronze
  • Jennifer Hill – A-band U63kg – Gold
  • Andrew McWatt – B-band – U38kg – Gold

Excellent results for a small number entered. Well done!

The 2019 Highland Budokan Grand Prix was held at Inverness Leisure Centre on 21/09/2019.

The club results were:

  • Glen Ferrier – AA-band U27kg – Gold
  • Aaron Clark B-band U55kg – Bronze
  • Chris Howe B-band U60kg – Gold
  • Fraser Clark B-band O66kg – Gold
  • Rebecca Lamb C-band U48kg –Bronze
  • Joseph Peden C-band U60kg – Bronze
  • Rebecca Bradley C-band U63kg – Bronze
  • Matthew Sweeney C-band U66kg – Bronze
  • Rebecca Lamb  – Senior U48kg –Silver
  • Joseph Peden – Senior U60kg –Gold
  • Matthew Sweeney – Senior U66kg –Gold

Another excellent set of results – Well done!

2019 Commonwealth Judo Championships – Day 3 Veterans Results

The Commonwealth Judo Championships are being held in Walsall over 25-29 September 2019.

Day 3 was the Veterans competition.

There was only one entry from the club in the Veterans competition:

Jaqui O’Donnell Taylor F3 U70kg – Silver

Other Scottish results were:

  • Benjamin Ford – M1 U60kg – Silver
  • Ross Milne – M1 U100kg – Bronze
  • Jamie Conroy – M1 O100kg – Bronze
  • Katrina Geary – F2 U70kg – Silver
  • David Strachan – M2 U100kg – Bronze
  • Derek McFarran – M3 U60kg – Bronze
  • Mark Taylor – M3 U66kg – Silver
  • Jason Moore – M3 U90kg – Bronze
  • Mark Gamrot – M4 U81kg – 5th
  • Paul McLarty – M4 U90kg – 5th
  • John William MacDonald – M4 U100kg – Gold
  • Mark McCraw – M5 U73kg – Silver
  • Sean Evans – M5 U73kg – Bronze
  • Robert Longmuir – M6 U73kg – Silver
  • John Thacker – M6 U81kg – Bronze
  • len Spiers – M6 U90kg – Bronze
  • Martin Howie – M6 U90kg – 5th
  • Alexander Kirk – M7 U73kg – Bronze
  • James McKelvie – M7 O100kg – Silver
  • Hugh Ferns – M7 O100kg – Bronze
  • James Birnie – M8 U81kg – Gold

If you cannot be in Walsall, you can follow the action from the BJA web site.

Great results from Jaqui and the Scottish Team  – Well done!

 

Commonwealth Judo Championships – Day 1 & 2 results

The Commonwealth Judo Championships are being held in Walsall over 25-29 September 2019.

There was only one result for Scotland on Day 1 in the VI competition:

Kirsten Taylor F2+78kg – Gold

Day 2 brought quite a few medals for Scotland and the club:

  • Katelyn Cox – Junior U63kg – Silver
  • Connor Wilson – Junior U66kg – Bronze
  • Benedict MacLennan-Patton – Junior U81kg – Bronze
  • Jamie Black – Senior U81kg – 5th

Other Scottish results were:

  • Kirsty Marsh – Junior U57kg – Bronze
  • Nikki Francis – Junior U70kg – Bronze
  • Oliver Short – Junior U66kg – Bronze
  • David Scobie – Junior U66kg – 5th
  • Lyle Donald – Junior U73kg – Bronze
  • Chris Kumesu-Egri – Junior U81kg – Gold
  • Jason Davis – Junior U90kg – Silver
  • Andrew McWatt – Junior O100kg – Silver
  • Hazel Taylor – Senior U70kg – Bronze
  • Rachel Tytler – Senior U78kg – Gold
  • Kate Saunders – Senior O78kg – Bronze
  • Dylan Munro – Senior U66kg – 5th
  • Aiden Moffat – Senior U73kg – Gold
  • Cailin Calder – Senior U100kg – Gold
  • Jamie Williams – Senior O100kg – 5th

If you cannot be in Walsall, you can follow the action from the BJA web site.

Great results from the Scottish Team and its Clyde Judo members – Well done!

Three judoka standing with their coach
Clyde Judo Juniors on the Scotland Team – L-R Katlyn Cox, Coach Susie Wright, Connor Wilson and Benedict MacLennan-Patton

 

2019 Granite City Grand Prix – results

The 2019 Granite City Grand Prix was held at Aberdeen Sports Village on 22/06/2019.

The club’s results were:

  • Rachael Lamb B-band U52kg – Bronze
  • Christopher Howe -B-band U55kg – Gold
  • Fraser Clark – B-band U66kg – Gold
  • Rebecca Lamb – C-band U48kg – Gold
  • Daniel Peden – C-band U55kg – Bronze
  • Andrew Ross – C-band U60kg – 5th
  • Rebecca Bradley C-band U63kg – Silver
  • Benedict MacLennan-Patton – Senior U81kg – Gold

Excellent results – Well done everyone!

The competition also saw Benedict MacLennan-Patton pass his refereeing mat assessment and he has now qualified as a Club Level referee.  Well done Benedict!